Diş ve Braket Dostu Yiyecek ve İçecekler

Braket takıyorsan, dişlerine ve braketlerine zarar vermemek için beslenmende birtakım değişiklikler yapman gerekecektir. Dişlerinin üzerindeki temizlenemeyen gıda artıkları ve plak, kalıcı ve göze hoş görünmeyen lekelere hatta diş çürüğüne yol açabilir.
Ortodontik tedavinin devam ettiği süre boyunca yediklerine dikkat etmelisin. Daha yumuşak ve dengeli bir beslenme başarılı ortodontik tedavi için önemlidir.

DİŞ ÇÜRÜĞÜ NEDİR ?
Bir şey yer ya da içerken ( özellikle şekerli gıdalar ), ağız içerisindeki bakteri ( plak ) asit üretir. Bu asit dişlerin üzerinde delikler oluşturabilir ( diş çürüğü ).

Dişlerin yemek yedikten sonra ya da şekerli içecekleri tükettikten bir saat sonraya kadar bu asit saldırısına maruz kalabilir.

BESLENME VE BRAKETLER
Braketlerin varsa dikkatli beslenmek bir zorunluluktur. Braketler ve teller kırılgandır, yanlış gıdaların tüketilmesi braketlerin kopmasına ve/veya dişlerin zedelenmesine neden olur.

BESLENME ALIŞKANLIĞIMI DEĞİŞTİRMELİ MİYİM?
Daha yumuşak gıdalar tercih etmen tedavinin seyri için önemlidir. Braketler takıldıktan hemen sonra ve kontrol randevularından sonra çorba, makarna, yoğurt ve peynir gibi ufak lokmalar halinde tüketilebilen ya da çiğneme gerektirmeyen gıdalar tercih edebilirsin. Bunun nedeni dişlerin ısırmaya daha hassas olmalarıdır. Bu durum bir kaç gün sürebilir. Sandviçleri, meyve ve sebzeleri ise ısırmak yerine küçük parçalara bölerek yemelisin.

TEDAVİ SÜRESİNCE UZAK DURULMASI GEREKEN YİYECEK VE İÇECEKLER
Sert, yapışkan ve gevrek yiyecekler problemlere neden olabilir. Karamelli gıdalar, jelibon ve lolipop gibi yapışkan gıdalardan braketleri kopartabileceği ve telleri kırabileceği için uzak durulmalıdır. Bunun yanında zeytin ve erik gibi gıdaların çekirdekleri elle çıkartılmalı ve ondan sonra tüketilmelidir. Elma, çiğ havuç ve kereviz, simit, pizza kenarı, kabuklu yemişler, bisküvi, tavuk kanadı ve pirzola gibi sert ve gevrek yiyeceklerin de ufak parçalara bölünerek arka dişlerle çiğnenmesi doğru olacaktır. Asitli içecekler ve meşrubatlar, öğün sırasında tüketildiği taktirde bile dişlere zarar verebilir. Bu nedenle tedavi süresince uzak durulmalıdır. Çikolata ve şeker tüketildiği taktirde bile dişlere zarar verebilir. Bu nedenle tedavi süresince uzak durulmalıdır. Çikolata ve şeker tüketimi minimumda tutulmalı , bu tip gıdalar sadece ana öğünlerde yenmelidir.

BRAKETLERİME ZARAR VERMEYİ SÜRDÜRÜRSEM NE OLUR?
Braketlerine sık sık zarar veriyorsan tedavi süren uzayacaktır. Ortodontik tedavi süresi mümkün olduğu kadar kısaltmak için daha yumuşak yiyecekler tüketerek braketlerin kopmamasını sağlamalısın.

UNUTMA !
-Sert , gevrek ya da yapışkan gıdalardan sakınmalısın.
-Öğün aralarında ve yatmadan önce şekerli yiyecek ve içecekler tüketmen tedavi seyrini olumsuz etkiler.
-Gazlı ve asitli içeceklerden sakınmalısın.
-Meyve sularını sadece ana öğünlerde içmelisin.
-Düzenli ortodontist kontrollerinin yanında diş hekimini de düzenli ziyaret etmelisin.
-Braketlerinde eğilme ya da gevşeme olup olmadığını düzenli olarak kontrol etmelisin ( aşırı kurcalamamalısın ).
-Dişlerini günde en az üç defa 3’er dakika flor içeren bir diş macunu ile fırçalamalısın.
-Herhangi bir sorunla karşılaştığında hemen ortodontistine danışmalısın.