Ortodonti Hakkında
Ortodonti Hakkında

Ortodonti, baş boyun bölgesindeki iskeletsel ve dişsel sorunların teşhisi, önlenmesi ve düzeltilmesi ile ilgilenen tedavi dalıdır. Bu tedavi sırasında çok basit dil ve damak egzersizlerinden, porselen tellere ve şeffaf plaklara, iskeletsel destek sistemlerinden, dişlerin iç taraflarına takılan lingual braketlere kadar pek çok yöntem ve materyal kullanılabilir. Ortodontik tedavide kullanılan materyal ve yöntemler devamlı gelişse de, tedavi prensipleri değişmemektedir. Tüm tedavi dallarında olduğu gibi, erken teşhis, ortodontik bozuklukların önlenmesi ve düzeltilmesi için en önemli basamaktır. Ortodontik tedaviye halk arasında verilen isim ise diş telidir. Kendi içinde pek çok farklı tedavi yöntemini ve aracını barındırsa da diş teli tedavisi denince dişlerin üzerine yapıştırılan ve diş hareketini sağlayan aparatlar akla gelir. Diş telleri genelde sabittir. Bunlar, dişlerin üzerine yapıştırılan ve braket denen parçalar ve bu braketlerin içinden geçen ve tüm dişleri birbirine bağlayan bir ark telinden oluşur. 

DİŞLER NASIL HAREKET EDER? 

Diş hareketi, bir dizi biyomekanik ve biyokimyasal aktivite sonucunda oluşur. Diş hareketini anlamadan önce kabaca diş anatomisinin bilinmesi gerekir. Dişler, bulundukları yerdeki kemiğe direkt bağlı değildirler. Diş kökleri ile kemik arasında periodontal ligament denen, hem suspansiyon, hem de beslenme görevi yapan bir katman vardır. Periodontal ligament hücreleri, basınç ve gerilimi hissederler ve buna göre kemiği yıkan ya da yeni kemik yapan kimyasallar salgılarlar. Dişin ötelendiği tarafta kemik hücreleri yıkılırken, gerilim tarafında yeni kemik yapılır. Bu şekilde diş adeta kemik içerisinde yüzer. 

Ortodontik diş hareketinin istenen şekilde olması için, dişlerin hareket etmesini sağlayan optimum kuvvetin uygulanması şarttır. Diş telleri aracılığıyla uygulanan kuvvet çok az olursa hareket olmaz, gereğinden fazla olursa da hem diş hareketi yavaşlar, hem de diş köklerinde erimeler olabilir. Ortodonti uzmanı, nasıl bir kuvvet uygulayacağını hem tecrübeleri ile, hem de kuvvet ölçümleri yolu ile belirler. Bu sebeple, doktorunuzun size tedavi esnasında vereceği lastikleri istenen süre ve biçimde takmanız, kendinize göre değişiklikler yapmamanız gerekmektedir.

 ORTODONTİK TEDAVİNİN OLASI YARARLARI NELERDİR? 

  • Ortodontik tedavi dişlerin ve yüzün estetiğini arttırır. 
  • Ortodontik tedavi diş ve dişeti sağlığına katkı sağlar. 
  • Ortodontik tedavi ısırma ve yemek yeme fonksiyonlarını düzeltir. 

ORTODONTİ FİYATLARI NE KADAR? 

Ortodontik tedavi maliyeti hakkında, hasta muayenesi yapılmadan herhangi bir maliyet bildirmek zordur. Bunun sebebi, her türlü bozukluğun farklı maliyetlerle tedavi edilmesi ve hastadan hastaya farklı tedaviler uygulanabiliyor olmasıdır. Bunun yanında, web siteleri aracılığıyla, kabaca da olsa ortodonti maliyet bilgisi vermek kanunen yasaktır. İdeal şartlarda ortodontik tedaviyi, üniversitelerin ortodonti bölümlerinde eğitim almış doktorların yürütmesi gerekir. Bunu, Türk Ortodonti Derneğinden kontrol edebilirsiniz. Ortodonti tedavi maliyetlerini değerlendirirken, size sunulan maliyetin tedavinizin ne kadarını kapsadığı, daha sonra ek maliyetler çıkıp çıkmayacağı, ödeme seçenekleriniz, taksitlendirme imkanları gibi konularda bilgi alabilirsiniz.

FOTO GALERİ