SSS

Alt çene geriliği olan hastalarımızda şeffaf plakların belli bir kısmı kanat adı verilen çıkıntılar taşır. Bu kanatlar, plaklar ağızda iken alt çenenin önde konumlandırılmasını sağlar. Aşamalı aktivasyona izin verir. Yani 6 mm alt çene geriliğini; her 2 ayda 2 mm şeklinde kaslarda adaptasyona izin vererek nazikçe yapar. Böylece çocuklar çok daha rahat alışır ve zorlanmaz. Akrilik gibi ağır değildir ve damağa uzanmaz. Bu avantajlarından dolayı, kliniğimizde son yıllarda daha çok alt çene geriliği tedavisini şeffaf plaklar ile gerçekleştiriyoruz. Büyüme-gelişimin en etkili/hızlı olduğu dönem bu tedavide oldukça önemli. Bu nedenle çocuklarımızın en kolay kullanabildiği ve alıştığı aygıtlarla yola çıkmamız büyük bir avantaj sağlamaktadır.
Alt çene geriliği olan çocuklarda; üst ön dişler ile alt ön dişler arasında 3-4 mm den daha fazla mesafe vardır. Alt dudak genellikle aşağıya doğru kıvrılmıştır. Dudaklar genellikle istirahatte iken bile rahat kapanmaz. Üst dişler alt dudak üstünde ve önünde olabilir. Burun ve üst dudak birleşim noktasına göre alt çene ucu oldukça geridedir. Çene ucu ve boyun arası mesafe oldukça azdır.
Alt çene geriliği, büyüme-gelişimin pik yaptığı dönemden hemen önce tedavi edilirse çok daha etkili ve hızlı sonuç alınır. Özellikle kız çocuklarında büyüme-gelişim hızının erkeklere göre daha erken azalması mutlaka göz önünde tutulmalıdır. Yaygın bilinenin aksine ilk ortodontik muayene 7 yaşta yapılmalıdır. Maalesef birçok veli, 12 yaşın ortodontik muayene için uygun yaş olduğu şeklinde yanlış bir bilgiye sahip. Eğer çocukta alt çene geriliği var ise ve 12 yaşta olmasına rağmen iskeletsel gelişimi önden gidiyorsa geç kalınmış olunabilir.
Şeffaf plak tedavileri , tel tedavisi ne alternatif olarak neredeyse tüm vakalarda artık uygulanabilecek kadar gelişmiştir.
Şeffaf plak tedavisi 6 yaştan 60 yaşa kadar uzanan geniş bir yaş aralığında uygulanabilir bir sistemdir.
Şeffaf plak tedavisi ile alt çene geriliği olan ve büyüme-gelişim döneminde olan çocuk hastalar tedavi edilerek çene yapısı düzeltilebilir. Büyüme-gelişim dönemi bitmiş yani yetişkin hastalarda bulunan şiddetli iskeletsel çene bozukluklarında çene ameliyatı (ortognatik cerrahi) gereksinimi varsa şeffaf plak tedavisi ile cerrahiye hazırlık sağlanabilir
Her hastaya göre değişkenlik gösterir. Ortalama 1-1.5 yıl sürer. Çoğu zaman şeffaf plaklarla ortodontik tedavi; diş teli tedavisi ne göre daha kısa sürede tamamlanır.

En fazla tel tedavisi nin yarattığı ağrının üçte biri kadar hassasiyet olabilir. Genellikle hastalar
rahatsızlık duydukları bir ağrıdan bahsetmezler bile.

Fiyat; genellikle kullanılan şeffaf plak markası na göre değişkenlik gösterir. Günümüzde çoğu vakada tel tedavisi ile aynı fiyatlarda yapılmaktadır. Size uygun seçilen şeffaf plak tedavi paketi, sizi koruyacak ve olası ek plaklarda ücretsiz olarak tedavinizin devamını sağlayacaktır

Çocuk ve ergenler sıklıkla 3-4 günde alışmakla birlikte; bu süreç yetişkinlerde 1-2 haftaya uzayabilir

Eğer iskeletsel bir çene problemi yoksa sıklıkla 10-12 yaş aralığı uygundur.
Kullandığımız beyazlatma ajanları dişlerde bir hasara yol açmaz. Sadece geçici (yaklaşık 1 hafta) bir süre soğuk hassasiyeti benzeri bir hassasiyete sebep olur.