fbpx

Invisalign Tedavisi Nedir ?

‘invisalign’ kelimesi aslında bir tedavi yöntemi olarak bilinse de bu kelime bir şeffaf plak sağlayıcısı markanın adıdır. Hepimiz biliyoruz ki en çok kullanılan markalar, belli bir zaman sonra genel bir isme dönüşmektedir. Kağıt peçetelere ‘selpak’  kelimesinin kullanılması gibi.. Şeffaf plak tedavisi, ‘telsiz tedavi’ veya ‘telsiz ortodonti’ olarak da bilinmektedir.

İnvisalign markası şeffaf plak tedavisi konusunda oldukça gelişmiş bir yazılım ve destek sistemine sahip olduğu ve plak kaliteleri ile de yıllarca kendini kanıtladığı düşünülen bir markadır. Tabii her sektörde olduğu gibi bu alanda da şeffaf plak sağlayan birçok yabancı ve birkaç yerli marka da bulunmaktadır. Hekim olarak bizler; hangi markayı hastalarımıza önereceğimizi bu markaların kalitesine göre yapıyoruz. Yani tedavi sürecinin konforlu ve istenilen şekilde ilerlemesini sağlayabilecek ve uzun süreli kanıtları ve çalışmaları olan markalar tercihimiz olmaktadır.

Şeffaf plak tedavisi, tedavinin dijital olarak planladığı ve bu nedenle de tedavinin daha detaylı yapılmasını sağlayan bir sistemdir. Detaya inmek ise tedavinin daha hızlı olmasını sağlamaktadır. Tedavi planı oluşturulduktan sonra daha tedaviye başlamadan bile hastalarımıza tedavi bitiminin nasıl olacağını simülasyon şeklinde gösterebiliyoruz. Tedavi ile hangi problemlerin ne şekilde düzeltileceğini ekran üzerinde anlatmak ise hastalar için oldukça açıklayıcı olmaktadır. Böylece hastalarımıza zihinde hayal ettirmekten öteye geçip, ekranda tedavi ile oluşan değişimi görselleştirmiş oluyoruz. Amerika menşeili bir marka olmasından dolayı kargo süreci olsa dahi kısa sürede şeffaf plaklar elimizde olmaktadır. Tedavi planına onay verildikten sonra 1-2 hafta sonra plaklar kliniğimize gelmiş oluyor. Şeffaf plak tedavisinde dişlerin üzerine ‘ataşman’ denilen kompozit (Beyaz dolgu materyali) tutucular yerleştirilmektedir. Bunlar diş renginde olduğu için genellikle konuşma mesafesinde karşı taraftan pek ayırt bile edilemez. Bu şekilde’ telsiz diş tedavisi’ bitimde ataşmanlar dişlerden kolaylıkla temizlenirler ve diş üzerinde iz veya hasar kalmaz.

Diş teli tedavisine göre avantajlarını sayacak olursak;