Çene Tedavisi Antalya

Ameliyatsız Çene Düzeltimi(Kamuflaj Ortodontik Tedavi)

Bu tedavi seçeneği ise hafif iskeletsel çene problemi olan kişilerde düşünülebilecek bir tedavidir. Kişi görünümünden rahatsızlık duymuyorsa, alveoler kemik dediğimiz dişleri destekleyen kemik yapısı sağlıklı ve yeterli ise, kesici dişlerinin açıları da bu tedavi için uygunsa yapılabilmektedir.

Bu problemleri yaşıyorsanız;

Tedavi Hakkında

Bu problemlerim çoğu büyüme-gelişim döneminin uygun zamanında yapıldığında yetişkinlik döneminde çene ameliyatı gereksinimi olmadan düzeltilebilmektedir.

Ancak geç kalınan vakalarda geriye iki seçenek kalmaktadır

1-Ortognatik cerrahi: Üst ve/veya alt çenede genel anestezi altında yapılan kesiler ile çenelerin konumlarının olması gerektiği konuma getirilmesidir. Bunun için kişinin ortodontik tedavi ile birlikte çene ameliyatına hazırlanması gerekir. Bu seçenek orta ve şiddetli çene bozukluğuna sahip hastalarda düşünülen bir seçenektir. Bu ameliyatın yapılması için 18 yaşın doldurulması gerekmektedir.

2-Kamuflaj ortodontik tedavi: Bu tedavi seçeneği ise hafif iskeletsel çene problemi olan kişilerde düşünülebilecek bir tedavidir. Kişi görünümünden rahatsızlık duymuyorsa, alveoler kemik dediğimiz dişleri destekleyen kemik yapısı sağlıklı ve yeterli ise, kesici dişlerinin açıları da bu tedavi için uygunsa yapılabilmektedir. Çene ameliyatı kadar belirgin bir yüz değişimi yaratmasa da, kesici dişlerin konumlarının değiştirilmesi dudak pozsiyonlarını da olumlu yönde değiştirerek, altta yatan iskeletsel çene problemini kamufle edecektir. Bu yöntemde minivida dediğimiz yardımcı ortodontik aygıtlardan sıklıkla faydanılır. Böylece hastaya daha iyi bir kapanış kazanması için yardımcı olunur.