Aralıklı Dişler ve Tedavisi

Çene yapısına göre diş boyutu küçük olan kişilerde sıklıkla karşımıza çıkan dişlerin arasının aralıklı olması durumudur. Bazen de eski çekim boşluklarına doğru dişlerin kayması ile de dişler arasında boşluklar oluşabilmektedir.

TEDAVİ ŞEKİLLERİ
Aralıklı dişler sabit ortodontik tedavi (diş teli) ile düzeltilebilmektedir. Eğer diş yapıları çok küçük ise bazı dişlerin daha sonra dolgu gibi yöntemler ile büyültülmesi gerekebilir. Böyle bir durumda sıklıkla da üst yan keser dişlerin kenarında yaklaşık 1-2 mm mesafe bırakılarak ortodontik tedavi sonrası bu boşluğa dolgu eklenerek daha estetik bir gülüş elde edilmesi sağlanır. Tabii ki kalan diğer boşluklar tel tedavisi ile kapatılmış olacaktır.
TEDAVİ SONRASI
Her ortodontik tedavi bitiminde elde edilen düzeltimin kalıcılığını sağlamak amaçlı pekiştirme tedavisi uygulamak gerekir. Açık kapanış nüks ihtimali en yüksek gruplardandır. O yüzden hem hekim hem hasta açısından titizlikle yürütülmelidir. Pekiştirme tedavisi kliniğimizde retainer teli ve şeffaf plakların beraber uygulanması şeklinde yapılmaktadır. Bazı vakalarda pekiştirme amaçlı ayrı bir aparey de uygulanabilmektedir. Özellikle dil itimi olan hastalarda retainer telinin dışında , dil itimini engelleyecek plaklar verilir. Retainer teli, kesici dişlerin arka yüzeylerine yapıştırılan çok ince bir teldir. Hastanın yeme-içmesinde bir sınırlama yaratmaz ve konuşmada değişiklik olmaz. Sabit olması sebebiyle hastanın çıkartmaması, tedavi kalıcılığında daha güven vericidir. Ancak çoğu zaman tek başına yeterli gelmediği için sıklıkla şeffaf plaklarla desteklenmesi gerekir. Tedavi bittikten sonra hasta-hekim görüşmeleri devam eder. İlk 6 ayda 2-3 görüşme ve sonra yılda 1 görülme şeklinde düzenlenir. Ancak hastanın herhangi bir sıkıntısında ayrıca görüşme randevuları verilir.
Mutlu Gülüşler
Daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz…