Invisialign Gençler Tarafından Tercih Ediliyor

Şeffaf plak tedavisi 7 yaştan itibaren kullanılan bir tedavi yöntemidir. Yeni neslin teknolojiye olan yatkınlığı bu tedaviyi benimsemelerinde ve uyumlu bir şekilde tedavi gerekliliklerini yerine getirmede oldukça etkili olmaktadır. Dijital olarak aldığımız ölçülerde ekran üzerinde dişlerinin görüntülerini göstererek başlatıyoruz süreci. Tabii ki ekranda daha biz söylemeden kendileri dokunarak dişlerini yakından büyüterek ve çevirerek birçok açıdan incelemeye başlıyorlar.
Böylece tedaviye bağlılıkları daha ilk aşamada başlıyor. Sonraki dijital planlama sürecinde yaptığımız tedavi planlamasını hastalarımızla paylaşıyoruz. Kendi bilgisayarlarında tedavilerinin nasıl olacağını, kaçıncı plakta dişlerinin nasıl düzeleceğini kendileri de görmüş oluyorlar.

Şeffaf plak tedavisi (invisalign) gençler tarafından tercih ediliyor. Gençlerin şeffaf plak tedavisini tercih etmelerinin bir diğer sebebi de estetik bir tedavi şekli olmasıdır. Konuşma mesafesinde neredeyse hiç belli olmaz. Kaldı ki çıkarılabilir olduğu için özel günlerde (önemli sınavlar, gösteriler, mezuniyet vb) birkaç saat boyunca takılmayabilir. Bu nedenle her ne kadar bu tedavi telsiz ortodonti olarak bilinse de bazen ‘görünmez tel’ veya ‘görünmeyen diş teli tedavisi’ olarak da adlandırılabiliyor. Çocuk hastalarımız için eğer isterlerse plaklar için özel üretilmiş sticker-çıkartma- ile tedavilerine eğlence katabiliyoruz. Çok farklı desenlerde, renklerde çıkartmaları her plaklarında farklı farklı kullanabiliyorlar. Ayrıca diş fırçalama ve ağız hijyeninin devamlılığın sağlanması da bir diğer tercih sebebi olmaktadır. Tellerin altı ve braketlerin kenarları iyi temizlenemez ve plak bırakılırsa uzun sürede diş minesi üzerinde deminerilizasyon yani çözünme ile beraberinde kalıcı lekenmelere yol açabilmektedir. Bu nedenle özellikle diş teli tedavisinde hastalarımızın çok daha özenli ve uzun süreli diş fırçalamaları gerekmektedir. Oysa telsiz diş tedavisi olarak da bilinen şeffaf plak tedavisinde, diş fırçalamada plakların çıkarılabiliyor olması, fırçalamayı oldukça kolaylaştırmaktadır.